150 unge deltok på UKM

Mange unge står på en scene.
TIL TRONDHEIM: Snorre Skalstad og Herman Dahl Haugsevje fra Midt-Telemark gikk videre med kostymet «Flammenwerfer (Kleif) m1917». Foto: Marius Tofte Halvorsen

Av:

Kristin Berge

Publisert:

15.04.2025

Oppdatert:

15.04.2025 kl.15:04

Blant de 150 kreative ungdommene som deltok på fylkesfestivalen i UKM, går ti kulturuttrykk og åtte arrangører videre til landsfinalen i Trondheim.

Det var helga 4.-6. april at ungdommer fra hele Telemark samlet seg til UKM fylkesfestivalen på Ibsenhuset.

- I tillegg hadde vi godt med publikum både lørdag og søndag. Takk til alle som kom og alle som deltok. Vi gleder oss allerede til neste års UKM, sier Heidi Bekkevold. Hun er rådgiver i Telemark fylkeskommune, og har ansvaret for gjennomføringen av UKM.

mange undommer  som har deltatt på ung kultur møtes,  UKM
FLOTT MANGFOLD: UKM er en møteplass med, for og av ungdom. FOTO: Marius Tofte Halvorsen. 

Imponerende mangfold

I år var ungdom fra Notodden, Hjartdal, Skien, Porsgrunn, Nissedal, Vinje, Tokke, Tinn, Bamble, Midt-Telemark, Fyresdal, Nome, Seljord og Kviteseid representert under UKM Telemark.

11 ungdom var med i arrangørgruppa, 13 stykker med i mediacrew og 4 ungdom deltok som konferansierer!

- Vi fikk oppleve 27 musikkinnslag, 3 filminnslag, 5 danseinnslag, standup, kostymedesign og litterært innslag på scenen. I kunstutstillingen så vi 44 ulike utrykk – alt fra maleri, kostymedesign, håndverk, manipulasjon, skulpturer tegninger, fotografier og mye mer. Det ble en to dagers kulturfest i Skiens kulturhus med et imponerende mangfold, sier Bekkevold. 

Bredde til landsfestivalen

- Det var en utrolig vanskelig jobb for fagpanelet å plukke ut de som skal videre til Trondheim, med så mange unike og talentfulle innslag å velge blant, for det er ufattelig mange dyktige og kreative ungdommer i Telemark, skryter Bekkevold. 

Fagpanelet vurderte kreativitet, originalitet, scenetilværelse, formidlingsevne og til dels tekniske ferdigheter, og kom fram til en liste med 17 namn/produksjoner som skal til landsfestivalen i Trondheim 21.-25. juni. 

Scene:

  • Ella og Anders – «Sparrow Uncaged»
  • Dragon crew – «Super shy»
  • Signe Sauar Smeby – «Blå fugler»
  • Jørgen Jøntvedt – «Anastasia»
  • Synne, Pamela, Ivan og Jonathan – «Take five»

Film:

  • «Talk to me» – Brage Glømmi Jupskås og Alma Ossavy
  • «Another Day» – Notodden kulturskoles filmgruppe

Utstilling:

  • Snorre og Herman – «Flammenwerfer (Kleif) m1917»
  • Vilde Kristine Heitmann – «Å miste segselv»
  • Ida Malene - "Healing and Decay"

Arrangører:

  • Jacob Green – Scenearbeider
  • Emma Mikalsen-Høiback – Scenearbeider

Media 

  • Ylva Sturød – fotograf
  • Erlend Tofte Halvorsen – Klipp/regi/flerkamera
  • Yasmine Elisabeth Sundsby Söderholm – Regi/flerkamera
  • Felix Delidox – Flerkamera
  • Eilif Løyland – Regi/flerkamera

Konferansier 

  • Torjus Mondal Ljostad
UKM2_2025_marius_tofte_halvorsen.JPG
ÅRETS TURBOGJENG: Bamble har jobba bra med UKM hele året, derfor ble de kåret til Årets Turbokommune. Foto: Marius Tofte Halvorsen.

Kåret Årets Turbokommune

Prisen Årets Turbokommune deles ut til en kommune som har gjort en ekstra innsats for UKM, og årets vinner ble UKM Bamble.
- UKM Bamble satset stort på å gjøre UKM til en helårig aktivitet i 2024/2025. De har vært gode på drift, rekruttering, samarbeid og utvikling. Det siste året har de gjennomført kurs, turer, kreative aktiviteter og workshops so

UKM Bamble har også et godt samarbeid med skoler, kulturskolen og ungdomsklubben for å få til gjennomføringen av UKM.

- Det gir en god og helhetlig opplevelse for ungdommene i Bamble, og de hadde god deltagelse under årets lokalfestival. 44 ungdommer deltok, i tillegg til klubbstyret.

Prisen er på 7 500 kroner og er øremerket UKM-arbeid.

- Takk til alle som ble med på UKM, vi gleder oss allerede til neste år, sier UKM-sjefen. 


Hva er UKM?

  • UKM, Ung kultur møtes, er en møteplass for ungdom og kultur.
  • Her får ungdom skape noe sammen og vise fram det de brenner for, eller hjelpe andre å bli sett.
  • UKM foregår først i kommunene, deretter deltar noen på en fylkesfestival
  • En jury bestemmer hvem som går videre til landsfestivalen i Trondheim
  • I UKM er alle kulturelle uttrykk velkomne, om det er sang, teater, dans, film og/eller visuelle uttrykk som foto, tegning eller skulptur.
  • Ungdom kan også delta «bak scenen» - i arrangørteam. Da jobber de med lys, lyd, rigg, foto, journalistikk, PR/kommunikasjon og konferansierer. Arrangørene kan også gå videre til landsfestivalen.