Produksjon og forbruk

Telemark har en stor vannkraftproduksjon. Den kraftkrevende industrien står for mesteparten av forbruket. Fylket står overfor en enorm økning i etterspurt kraft.
Tinfos kraftstasjon, Notodden

Telemark er blant Norges største kraftprodusenter

Telemark har store naturlige fortrinn innen kraftproduksjon og er blant Norges største produsenter av fornybar energi, hovedsakelig i form av vannkraft. Fylket har en rekke store vassdrag, høytliggende innsjøer og rundt 130 vannkraftverk Kilde: NVE - Vannkraftdatabase . Skiensvassdraget inneholder de fleste store kraftverkene, hvorav de største er Tokke, Vemork og Mår kraftverk.

Man skiller mellom vannkraft med høy, lav eller ingen reguleringsevne. Rundt 80 % av vannkraftverkene i Telemark har høy reguleringsevne, og dermed mulighet til å flytte deler av produksjonen til sesonger eller år med høyere etterspørsel. Dette gir en høy grad av forutsigbarhet i kraftsystemet i fylket.

Fordelingen av produksjonen varierer geografisk, med Vest-Telemark som den mest kraftproduserende regionen (fig. 1).

Figur 1. Kommuner med størst årlig vannkraftproduksjon (GWh). Dette er forventet produksjon i et normalår, basert på data fra 1991 til 2020. Kilde: NVE - Vannkraftdatabasen

Det produseres rundt 13 500 GWh (13,5 TWh) elektrisitet årlig i fylket, som utgjør nærmere 9 % av landets produksjonen av elektrisk kraft. Kilde: NVE - Vannkraftdatabase Kraftforbruket i fylket har de siste årene ligget på rundt 5 TWh Kilde: SSB - tabell 10314 , noe som i et normalår gir et kraftoverskudd på rundt 8,5 TWh.

Det er en økende interesse for etablering av pumpekraft i de store, regulerbare vassdragene. Dette innebærer å pumpe vann opp i magasiner når det er overskudd av kraft, og så slippe det ned igjen for å produsere strøm når det er behov. Dette fungerer på mange måter som enorme batterier i kraftsystemet.

Sol- og vindkraft

Solkraft utgjør en marginal del av kraftproduksjonen i Telemark. Per april 2025 var det nærmere 2000 anlegg i fylket, hvorav 80 % var i husholdningene. Kilde: NVE - Oversikt over solkraftanlegg Den installerte effekten på rundt 45 MW fordelte seg likt mellom husholdninger og næring (inkl. industri). Den totale estimerte årsproduksjonen i fylket er på 35 GWh (av fylkets 13 500 GWh). Det er ingen vindkraftverk i Telemark.

Finn mer statistikk i Energidashboardet

Store planer om ny kraftproduksjon

Statnett har den senere tid mottatt henvendelser for over 4000 MW økt produksjon i regionen. Kilde: Statnetts områdeplan for Telemark og Vestfold, 2025 Til sammenligning er det om lag 5000 MW installert effekt i dagens system. Det er planer om både vannkraft, batteri og solkraft. Hittil er det reservert kapasitet til 700 MW ny produksjon, i hovedsak solkraft. Det er 1500 MW i kapasitetskø. Planer om effektutvidelser i eksisterende vannkraftverk utgjør store deler av planene.

Industrien står for mesteparten av forbruket

Der mesteparten av kraften produseres i Vest-Telemark, er forbruket høyest langs kysten og i Grenlandsområdet. Årlig brukes det rundt 5 TWh elektrisitet i Telemark. I 2024 sto industrien for 60 % av forbruket, husholdninger rundt 27 %, mens næring for øvrig utgjorde det resterende forbruket (fig. 2). Den kraftintensive prosessindustrien i Grenland har kraft som sin viktigste innsatsfaktor, og næringsaktørene er avhengige av stabil og forutsigbar tilgang til energi i sin produksjon.

Figur 2. Strømforbruk i Telemark eller valgt kommune fordelt på næringer. 2024. Kilde: Elhub

Dagens kraftoverskudd i Telemark i et normalår er på om lag 8,5 TWh, der produksjon fra kraftverk med høy reguleringsevne er tilstrekkelig til å dekke forbruket i regionen. Framover har imidlertid Vestfold og Telemark en enorm økning i kraftetterspørsel, og den etterpurte kapasiteten utgjør en økning på 150 % av eksisterende kapasitet (fig. 3). Datasentere er en voksende bransje, og Googles planlagte datasenter i Skien kan alene bli en av regionens største enkeltforbrukere av strøm.

Figur 3. Dagens forbruk og tilknytningsforespørsler hos Statnett i Vestfold og Telemark. Kilde: Statnett, Områdeplan Telemark og Vestfold, 2025

Porsgrunn og Bamble har høyest forbruk, først og fremst på grunn av den kraftkrevende industrien i kommunene (fig. 4).

Figur 4. Strømforbruk (MWh) per kommune i Telemark i 2024. Kilde: Elhub

 
Foto ingressbilde: Getty Images / Ingunn B. Haslekaas
 
Even Sannes Riiser

Rådgiver statistikk og analyse

even.sannes.riiser@telemarkfylke.no

98083312

Kjersti Norgård Aase

Rådgiver statistikk og analyse

kjersti.aase@telemarkfylke.no

414 53 673

Visste du at?

Industrien står for 60 % av strømforbruket i Telemark.